BRexit na plus: niższy CIT, współpraca z Chinami

0
Podziel się:
niższy cit

Nieustannie straszono Brytyjczyków i resztę krajów członkowskich UE, o tym, jak złe konsekwencje dla brytyjskiej i światowej gospodarki przyniesie jej wystąpienie z Unii Europejskiej. Jednak jak pokazują dotychczasowe wydarzenia, Wielką Brytanię czeka póki co jedynie niższy CIT i dalsza współpraca z Państwem Środka.

Na pierwszy plan wysuwa się ów niższy CIT, zmniejszenie stawki z 20%, do 15%. Co prawda, plany na taki ruch były na sporo przed BRexitem, a Unia nie zabraniała takiej zmiany podatkowej, ale jak widać, dopiero BRexit sprawił, że politycy wzięli się do roboty. We Francji i w Niemczech podatek ten waha się w okolicach 30-tu procent, a w Polsce wynosi 18 punktów procentowych, a więc docelowe piętnaście procent w Zjednoczonym Królestwie, będzie jedną z najniższych stawek w Europie. Taka stawka ma zachęcać do inwestowania w UK i oczywiście, jak pokazałaby krzywa Laffera, przyniesie temu krajowi więcej wpływów, niż dotychczasowa, wyższa stawka.

LiuXiaoming, ambasador chiński w Londynie, rozwiał wszelkie pogłoski nt. rzekomego, rychłego osłabienia się relacji brytyjsko-chińskich po BRexicie. Przypomniał on o tym, że jego państwo ma wciąż chęć pogłębiania współpracy ze Zjednoczonym Królestwem. Ambasador oświadczył również, że Chińska Republika Ludowa szanuje wystąpienie UK z Unii Europejskiej i chęć pozostania silnym, suwerennym państwem. Ambasador dodał na koniec, że kwestia dalszej współpracy zależy już tylko i wyłącznie od woli przyszłych władz UK.

Skończyło się jak zawsze – spekulanci giełdowi swoje, panikarze swoje, lewica swoje, a koniec końców nikt nie miał racji i starał się jedynie na całym zamieszaniu zarobić.

Podziel się: