HISTORIA ROJA – „Wpierw zginę aniżeli zdradzę” – oficjalny zwiastun

0
Podziel się:
HISTORIA ROJA

Historia Roja to pierwszy film fabularny  o Żołnierzach Wyklętych. Zwiastun prezentuje się niesamowicie dobrze! Od 0:44 mam ciarki na plecach. Obraz wejdzie do polskich kin 4 marca 2016 roku. 

„Film powstał bez dotacji państwowych, bez szans na rozpowszechnianie. Miał być zapomniany jak historia żołnierzy wyklętych walczących o prawdziwie wolną Polskę. A że brak znanych aktorów… Wcale im się nie dziwię. Historia Roja powstawała po Smoleńsku, kiedy wielu wolało siedzieć cicho lub ochoczo ustawiać się w korowodach poparcia jedynej słusznej władzy, licząc na jakieś granty. Pierwszy film w historii naszej kinematografii opowiadający o walce polskiego podziemia z okupantem sowieckim i jego namiestnikami, zakończonej niestety bardzo tragicznie, jak wiele poprzednich zrywów niepodległościowych. Polecam gorąco, nawet jeśli ktoś powie, że nie jest to dzieło wybitne. Bez znajomości naszej historii nie jesteśmy w stanie prawidłowo ocenić rzeczywistości i pozytywnie wpływać na losy naszej Ojczyzny.” – komentarz patrioty

Kim był Rój?

Mieczysław Dziemieszkiewicz, ps. „Rój” (ur. 25 stycznia 1925 w Zagrobach, zm. 13/14 kwietnia 1951 w Szyszkach) – żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, działacz polskiego podziemia antykomunistycznego na północnym Mazowszu.

Syn Adama i Stefanii ze Świerdzewskich. W 1939 ukończył szkołę powszechną w Różanie. W czasie okupacji uczęszczał na kursy tajnego nauczania w Makowie Mazowieckim, pracując jednocześnie w niemieckim przedsiębiorstwie przewozowym.

Wiosną 1945 został wcielony do 1 zapasowego pułku piechoty w Warszawie, skąd na wiadomość o śmierci brata, zamordowanego w czasie napadu rabunkowego przez żołnierzy sowieckich w listopadzie 1945 r., zdezerterował i zbiegł na teren powiatu ciechanowskiego. Wkrótce wstąpił do oddziału NSZ-NZW ppor. Mariana Kraśniewskiego „Burzy”, przybierając pseudonim „Rój”. Początkowo był łącznikiem między Komendą Okręgu a Komendą Powiatu. W 1948 został awansowany do stopnia starszego sierżanta. Na polecenie dowódcy kompanii Mariana Koźniewskiego „Waltera”, wobec masowych aresztowań dokonywanych przez UB w Ciechanowie, stworzył patrol Pogotowia Akcji Specjalnej NZW, którego został dowódcą. Jako dowódca patrolu PAS dowodził wieloma akcjami przeciw komunistom, siłom bezpieczeństwa oraz ich agenturze.

Do śmierci Mieczysława Dziemieszkiewicza przyczyniła się kobieta, którą kochał. UB przetrzymujące jej rodziców, szantażem zmusiło ją do wydania „Roja”. Żołnierz zginął w trakcie próby przedarcia się z podwładnym Bronisławem Gniazdowskim, ps. Mazur, przez obławę 270 żołnierzy z 1 Brygady KBW i nieustalonej liczby funkcjonariuszy UBP i MO.

Akcje przeciwko KBW i UB

Komendant „Rój” i jego żołnierze dokonali kilkudziesięciu udanych akcji zbrojnych przeciwko KBW i UB, m.in.:

  • 3 listopada 1947 r. – akcja na osadę Barańce (gm. Bartołdy), opanowano posterunek MO i zabito funkcjonariusza UB
  • 1 kwietnia 1948 roku w okolicy wsi Trzebucza (powiat Mińsk Maz) w przygotowaną zasadzkę wpadł transport więźniów z Węgrowa do Warszawy. Zlikwidowano oficera UB dowodzącego transportem porucznika Dobieszewskiego oraz kaprala KBW Kamińskiego. Oswobodzeni więźniowie nie zdecydowali się na przyłączenie do oswobodzicieli.
  • 16 marca 1948 r. – w osadzie Gąsocin (pow. ciechanowski) zabito dwóch współpracowników UB
  • 19 maja 1948 r. we wsi Węgrzynowo zabito członka PPR oraz agenta UB
  • Na początku 1951 r. jego żołnierze m.in. przejęli znaczną sumę pieniędzy w banku w Nasielsku, zabito także milicjanta oraz działacza komunistycznej młodzieżówki.

Odznaczenia i upamiętnienie.

8 sierpnia 1945 został odznaczony Krzyżem Walecznych. 13 października 2007, za wybitne zasługi dla niepodległości Polski, prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył pośmiertnie Mieczysława Dziemieszkiewicza Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Został również odznaczony Krzyżem Narodowego Czynu Zbrojnego.

W 2009 Telewizja Polska przystąpiła do realizacji filmu pt. Historia Roja, czyli w ziemi lepiej słychać, poświęconego losom partyzantów, którzy do 1951 przeciwstawiali się kształtowaniu nowego ustroju w Polsce. Film wyreżyserował Jerzy Zalewski. Głównym bohaterem filmu jest Mieczysław Dziemieszkiewicz. Film, pomimo kilku lat pracy, nie został ukończony, jego powstanie zablokowane poprzez działania Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i TVP. Zapewne dlatego, że nie było w nim o niczym przeciwko złemu Polakowi, który zesłał na Żydów zagładę, zbyt Polski aby został zfinansowany przez Polski Instytut Sztuki filmowej. W związku z tym powstała inicjatywa Ratujmy Roja, której organizatorzy samodzielnie zbierali środki na ukończenie filmu. 1 marca 2014 ogłoszono zawieszenie zbiórki.

Weź udział w ankiecie

Podziel się: