Islam w Łodzi nie przejdzie! Zlikwidowano meczet! [+WIDEO]

1
Podziel się:
meczet

W Łodzi cofnięto pozwolenie na meczet wahabicki za pieniądze z Arabii Saudyjskiej. W tym budynku powstanie dom handlowy. W 2005 roku MSKK, które zajmuje się promocją kultury i sztuki muzułmańskiej, wystąpiło do magistratu o pozwolenie budowy meczetu i centrum kulturalnego islamu. Spotkali się z odwołaniem!

Wielki protest wywołały w Warszawie plany budowy meczetu. Miejscowa społeczność obawia się, że muzułmanie będą tam podsycać swoją nienawiść do cywilizacji europejskiej. Tymczasem w Łodzi też miał stanąć meczet.
Trzy kondygnacje, charakterystyczne dla muzułmańskiej architektury podkowiaste łuki nad oknami i duża sala konferencyjna. Tak ma wyglądać budynek przy ul. Pomorskiej 146/148, budowany przez Muzułmańskie Stowarzyszenie Kształtowania Kulturalnego (MSKK). Dwa tygodnie temu prace ruszyły. W 2005 roku muzułmanie złożyli wniosek z prośbą o wydanie warunków zabudowy dla meczetu przy Pomorskiej. – Decyzja była odmowna – mówi Jolanta Kubacka, zastępca dyrektora wydziału planowania przestrzennego i ochrony zabytków. W Łodzi nie było już wtedy planu zagospodarowania przestrzennego. W takim wypadku ustawa każe kierować się zasadą dobrego sąsiedztwa, czyli stawiać budynki o podobnym przeznaczeniu.

– Meczet mógłby stanąć obok kościoła albo innego meczetu. A tam były kamienice – tłumaczy Kubacka.

Ostatecznie MSKK stawia budynek mieszkalno-usługowy. Mają w nim być mieszkania, sklepy, siłownia i sala konferencyjna. Wątpliwości urzędników wzbudziła jednak 130-metrowa świetlica z antresolą, gdzie bez problemu można by szybko urządzić salę modlitw.

– Poprosiliśmy o wyjaśnienia, bo temat jest kontrowersyjny – mówi Wiesław Makal, dyrektor wydziału administracji architektoniczno-budowlanej magistratu.

Ostatecznie jednak inwestor podzielił świetlicę na kilka pomieszczeń. Ma tam być m.in. siłownia, sala rowerowa i salka do pingponga dla mieszkańców.

– Żadnego meczetu nie będzie, bo nie możemy go postawić bez pozwolenia. Będzie budynek mieszkalny i usługowy – tłumaczy Jabbar Koubaysi, odpowiadający za inwestycje w MSKK.

 


Dotacja_Odbudowa_RP

Więcej informacji: TUTAJ

 

Podziel się: