Mercedes wybuduje w Polsce nową fabrykę. Warunkiem jest zero podatków!

0
Podziel się:
Mercedes

Mercedes w Polsce? Bardzo prawdopodobne. Pierwszy w Polsce zakład produkcyjny Mercedesa ma być zlokalizowany w Jaworze, około 70 km na zachód od Wrocławia. Decyzja o lokalizacji realizacji jest uzależniona od przyznania pomocy państwa. W pierwszej fazie koncern planuje zainwestować w nową fabrykę silników około 500 mln euro.

„Planowana budowa nowej fabryki silników w Polsce to kolejny krok w ramach naszej globalnej strategii wzrostu. Zwiększenie zdolności produkcyjnych w Europie Wschodniej odzwierciedla coraz bardziej międzynarodową orientację naszego zespołu zakładów produkujących układy napędowe. W ten sposób zwiększymy elastyczność i efektywność naszej globalnej sieci produkcyjnej” – powiedział Markus Schäfer, Członek Zarządu Mercedes-Benz Cars.

„W nowych zakładach w Jaworze chcemy zlokalizować drugą fabrykę silników Mercedes-Benz Cars poza granicami Niemiec. Dysponując kilkoma zakładami, możemy elastycznie reagować na zmiany rynkowe. Za zarządzanie siecią fabryk układów napędowych odpowiada główna fabryka w Untertürkheim – wyjaśnił Frank Deiß, szef działu produkcji układów napędowych Mercedes-Benz Cars.

Przyszli pracownicy fabryki silników w Polsce mają być przygotowani do wykonywania swoich nowych zadań poprzez udział w rozbudowanych kursach szkoleniowych.

„Planowana przez Daimler AG budowa nowej fabryki silników w Polsce świadczy o dobrej kondycji naszej gospodarki. Jesteśmy otwarci na międzynarodowe inwestycje i będziemy konsekwentnie realizować nasz plan zrównoważonego rozwoju w taki sposób, aby być krajem atrakcyjnym dla kolejnych inwestycji. Mercedes-Benz chce produkować w Jaworze nowoczesne silniki wysokoprężne i benzynowe. Mam nadzieję, że nowy zakład będzie katalizatorem dla następnych projektów wykorzystujących zaawansowane technologicznie produkty i sprawi, że polska gospodarka będzie bardziej innowacyjna i konkurencyjna. Ta inwestycja wzmacnia polsko-niemiecką współpracę i ma symboliczne znaczenie w kontekście zbliżającej się 25. rocznicy Traktatu o dobrym sąsiedztwie między naszymi krajami z 17 czerwca 1991 roku” – powiedział Mateusz Morawiecki, wicepremier i minister gospodarki RP.

Z wyżej wymienionych informacji dowiadujemy się, że decyzja na budowę fabryki silników Mercedes jeszcze nie zapadła a stawka jest wysoka. Jednak ostatecznie decyzja będzie podjęta w momencie kiedy inwestorzy dowiedzą się, że są całkowicie zwolnieni z płacenia jakichkolwiek podatków.

Do planu wicepremiera Mateusza Morawieckiego krytycznie odniósł się były poseł na sejm i członek Kongresu Nowej Prawicy Leszek Samborski:

„Tajemniczy super plan w-ce premiera Mateusza Morawieckiego powoli odkrywa swoje zamierzenia. Jak dowiadujemy się dzięki mediom, niemiecka firma Mercedes wybuduje w Polsce swoją fabrykę silników. I rząd w pocie czoła pracuje nad tym żeby namówić do tego Niemców.  A jak to zrobi? A no, udzieli niemieckiej firmie pomocy polskiego państwa!
Na początek dowiadujemy się, że „dobra zmiana” udzieli Mercedesowi zwolnień podatkowych!
A co jeszcze? Na razie nie wiadomo, może sprzeda ziemię, którą niebawem na mocy nowej ustawy państwo przejmie od prywaciarzy po zaniżonych cenach?  Jak mówi stare przysłowie; „pażywiom, uwidim”.
Panie w-ce premierze M.Morawiecki, a dlaczego polskie państwo nie udzieli zwolnień podatkowych milionom polskich podatników i przedsiębiorców? Dlaczego my jestesmy gorsi?
Czy to ma jakiś związek z wczorajszą deklaracją I prezesa przewodniej siły narodu PiS, że „przynależność do UE traktujemy jako trwałą”? Czy to tylko taka przypadkowa zbieżność?” – Leszek Samborski

Podziel się: