Radykalny kleryk Anjem Choudary winnym za wspieranie Isis w UK

0
Podziel się:
Choudary

Działający w W. Brytanii radykalny imam Anjem Choudary, którego dziennik „Guardian” nazwał „kaznodzieją nienawiści”, został uznany za winnego wspierania Państwa Islamskiego (IS) i nawoływania do składania przysiąg na wierność przywódcy IS Abu Bakr al-Bagdadiemu.

Ława przysięgłych uznała Choudary’ego za winnego w lipcu, jednak jej decyzja, jak i sam fakt, że odbył się taki proces, były do wtorku utajnione. Wyrok w sprawie imama ma zapaść we wrześniu; grozi mu 10 lat pozbawienia wolności. Winnym został również jego współpracownik 33-letni Mohammed Rahman.

„Choudary to jeden z najbardziej osławionych kaznodziei nienawiści w Wielkiej Brytanii (…), któremu przez wiele lat udawało się uniknąć aresztu mimo manifestowanej sympatii dla ekstremistów i powiązań z niektórymi z najgroźniejszych brytyjskich terrorystów” – pisze „Guardian”.

Imam złożył przysięgę wierności IS i w serii publikowanych na YouTubie apeli wzywał do tego swych wiernych. Imam nauczał Michaela Adebolajo, który był jednym z morderców Lee Rigby.

W rozmowie z „Guardianem” szef londyńskich sił antyterrorystycznych Dean Haydon przyznał, że od dawna „środowisko antyterrorystów nie miało wątpliwości, że (Choudary) szerzy nienawiść i zachęca ludzi do wstępowania do organizacji terrorystycznych”.

Haydon dodał, że zgromadzony w ramach śledztwa materiał dotyczący imama dokumentuje 20 lat jego działalności i zawiera 12,1 terabajtów danych.

Choudary nie przyznaje się do winy i przedstawia się „jako wykładowca szariatu”, który oferuje jedynie „islamską perspektywę”.

Podziel się: