Słowacja odmawia przyjęcia uchodźców. PIS: musimy ich przyjąć.

0
Podziel się:
Słowacja

Słowacja odmawia przyjęcia muzułmańskich uchodźców. Zostało to ogłoszone przez premiera Roberta Fico w czwartek w odpowiedzi na ataki w Kolonii i Hamburgu. „Nie chcemy, aby to co wydarzyło się w Niemczech miało miejsce na Słowacji” – mówi szef rządu Słowacji Fico. Mówił także o tym, że będą wspomagać kryzys imigrancki finansowo, gdzie jednak w większości środki zostaną te przeznaczone na uszczelnienie granic.

Co ciekawe Słowacja tylko w całym 2015 roku przyjęła wyłącznie 169 wniosków o azyl, z czego zatwierdzonych zostało zaledwie 8 osób! Nie wliczani są w tę liczbę 149 chrześcijan, którzy najprawdopodobniej otrzymają azyl. W przyszłości, Słowacja nie będzie już uczestniczyć w pomocy humanitarnej dla uchodźców, ale ich wkład finansowy dotyczyć będzie głównie Straży Granicznej.

„Będziemy kontynuować nasze wsparcie finansowe do rozwiązania kryzysu migracji, ukierunkowane będzie to stronę ochrony zewnętrznej granicy Schengen. W dalszym ciągu będziemy przeznaczać pieniądze na żywność, ale na tym się nie skończy. Przede wszystkim istotne jest dbanie o struktury bezpieczeństwa, które chronią granicy Schengen. Co jest jedynym sposobem, aby zatrzymać nieuregulowany przepływ imigrantów ” – powiedział Fico

Już w zeszłym roku, rząd słowacki spotkał się z protestami UE, które dotyczyły karygodnej dla nich klasyfikacji uchodźców przez rząd Słowacji. Bowiem w weryfikacji tej, Słowacja nie kierowała się skalą potrzeby pomocy, a religią (choć ciężko nazwać islamizm religią, jeżeli to system a nie wyłącznie religia). Jak twierdzą przedstawiciele rządu – łatwiej jest chrześcijanom zintegrować się z obywatelami Słowacji od islamistów.
Pomimo gróźb ze strony UE i Komisji Europejskiej, Słowacja utrzymała twarde stanowisko w tej sprawie, wnosząc na początku grudnia w Sądzie UE w Luksemburgu skargę, przeciwko przyjętej przez ministrów spraw wewnętrznych UE kwot do podziału dla uchodźców.

Tymczasem w Polsce…

Rząd Prawa i Sprawiedliwości nie wycofa się z deklaracji koalicji PO-PSL ws. uchodźców. To oznacza, że Polska przyjmie łącznie ok. 7 tys. imigrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu. Nowy rząd ogłasza kapitulacje i twierdzi: „Nie mamy możliwości się wycofać”.

„Jesteśmy związani tą decyzją, nie mamy możliwości się wycofać” – tłumaczy PiS

Zdaniem P. Wiplera PiS uległ dyktatowi i zachowuje się jak rząd Kopacz

– Zgłaszamy gotowość przyjęcia określonej liczby osób w określonych odstępach czasu. W tej chwili nasza gotowość dotyczy stu osób – powiedziała dziś premier Beata Szydło pytana, ilu uchodźców przyjmie Polska.

– Krytykowaliśmy wtedy tę decyzję, ponieważ uważaliśmy, że nie należało godzić się na przyjęcie określonej kwoty uchodźców. Poprzedni rząd koalicji PO-PSL postanowił jednak inaczej. Niestety, jesteśmy teraz związani tą decyzją i w tym momencie formalnie nie mamy możliwości się wycofać – mówi Jacek Sasin, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

PiS tłumaczy się, że musi wypełnić deklarację Ewy Kopacz.

– To nie rząd Prawa i Sprawiedliwości podjął decyzję dotyczącą przyjęcia uchodźców. Istnieje coś takiego, jak kontynuacja pewnej polityki, czyli branie odpowiedzialności za ustalenia poprzedników i to nawet wtedy, gdy się z nimi nie zgadzamy. Tak jest w tym przypadku. Wbrew naszemu stanowisku, poprzedni rząd podjął zobowiązanie, z którego nie mamy możliwości się wycofać – tłumaczy poseł PiS

Przemysław Wipler widzi to inaczej, mówiąc jasno, że jest to zwykłe tchórzostwo.

– Nikt nie jest w stanie zmusić nas do wykonania decyzji ws. uchodźców. PiS uległ dyktatowi i zachował się tak dokładnie tam samo jako gabinet Ewy Kopacz – wyjaśnia polityk.

Lider okręgu Warszawskiego przekonany jest o tym, że wyborcy PiS-u mają prawo być zawiedzeni, licząc, że aktualny rząd  spełni jednak swoje przedwyborcze obietnice w sprawie imigrantów.

– Mamy do czynienia z kapitulacją i miękką polityką, za którą Prawo i Sprawiedliwość krytykowało nie tak dawno rząd koalicji PO-PSL – tłumaczy Przemysław Wipler z partii KORWiN.

Weź udział w ankiecie

Źródło: focus.de

Podziel się: