Szara strefa w Polsce wyceniana jest na 215 mld złotych

0
Podziel się:
szara strefa

Szara strefa jest już warta ponad 12,4 proc. PKB. Co roku w ukryciu przed urzędami skarbowymi przeprowadza się transakcje o wartości 215 mld zł.

Szara strefa w Polsce ma się dobrze. Większość transakcji w niej przeprowadzanych rozliczana jest oczywiście w gotówce. Ekonomiści twierdzą, że tylko z powodu ubytku wpływów z tytułu podatku dochodowego CIT budżet Polski był w 2014 r. mniejszy o 40 mld zł.

Dr Marek Rozkrut główny ekonomista EY w wypowiedzi dla agencji Newseria powiedział:

„Według naszych szacunków wartość niezarejestrowanych transakcji gotówkowych w 2014 roku to około 215 mld zł, czyli około 12,4 proc. PKB”

Przekonuje także, że im bogatsze jest społeczeństwo, wyższy dochód i niższe podatki, tym skłonność do korzystania z szarej strefy jest mniejsza.

Z wyliczeń Ernst & Young wynika, że z tytułu niezapłaconej akcyzy budżet stracił 5 mld zł. Głównym powodem jest masowy przemyt papierosów zza wschodniej granicy.

Szara strefa na rynku paliw urosła do ogromnych rozmiarów. Dotyczy się to w szczególności diesla. Według szacunków EY aż jedna piąta transakcji odbywa się tam w szarej strefie.

Według raportu Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową główną przyczyną powstawania szarej strefy są wysokie koszty prowadzenia działalności gospodarczej oraz nadmiar regulacji. Te czynniki zmuszają najmniejsze firmy do zaniżania obrotów i tym samym podatków. IBnGR jako metody ograniczania szarej strefy podał: dążenie do obniżania obciążeń fiskalnych i upraszczanie systemu podatkowego.

Weź udział w ankiecie

Źródło: Agencja informacyjna Newseria

Zapraszam na: lekkopolitycznie.blogspot.com

Podziel się: