TVP i Polskie radio do likwidacji

Podziel się:
tvp reżimowe media

Prawo i Sprawiedliwość zamierza uchwalić nową ustawę medialną, która diametralnie zmieni media publiczne. Zapowiedzi padają z ust nowego posła Krzysztofa Czabańskiego, który w przeszłości był prezesem Polskiego Radia.

Krzysztof Czabański, który uzyskał mandat poselski PiS w okręgu toruńsko-włocławskim, poinformował na facebooku, że ustawa medialna, pojawi się w sejmie już w następnym tygodniu. Czas rozpatrzenia proponowanej ustawy został cofnięty o cały miesiąc, bowiem planowo do polskiego parlamentu trafić miała wraz nowym rokiem. Jak widać dla Prawa i Sprawiedliwości zmiana w polskojęzycznych mediach to sprawa priorytetowa:

 

 
Wedle proponowanych przepisów Telewizja Polska i Polskie Radio przestaną być spółkami prawa handlowego a to oznacza, że:

– Nie będą miały na sobie przymusu zarabiania pieniędzy. Ten przymus często działa na szkodę programu. Chcemy, żeby media publiczne zajmowały się tylko i wyłącznie realizacją misji określonej w ustawie. Komercja tę misja podważa albo wręcz rozbija – mówił Czabański.

Publiczne radio i telewizja jako do tej pory uznawane przez większość reżimowe, wraz ze wejściem ustawy w życie mają być określane jako Media Narodowe i finansowe z nowego abonamentu.

– Ma on być o połowę mniejszy niż w tej chwili, za to będzie powszechnie ściągalny, albo w rachunkach za energię, albo przy PIT. Raczej w tym pierwszym wariancie, ale to nie jest jeszcze przesądzone – wyjaśniał poseł PiS.

PiS ma także zamiar powołać nowe kierownictwa Telewizji Polskiej oraz Polskiego Radia. A to oznacza, że po utracie składu Trybunały Konstytucyjnego, który zbudowany został z polityków koalicji byłego rządu PO-PSL, nowa opozycja nie będzie miał już żadnego wpływu na opinie publiczną. Nastanie nowa era, w której resortowi dziennikarze TVP i Polskiego Radia będą zmuszeni do zmiany kierunku ideologicznego. Między innymi prowadząca „Gość Poranka” Kamila Biedrzycka-Osica, która nie dając dojść do słowa nowemu wiceministrowi sprawiedliwości Patrykowi Jaki, zaprezentowała najniższy poziom dziennikarstwa, o ile można nazwać to dziennikarstwem, bo bardziej wygląda to jak przesłuchanie.

Cały program: tutaj

Podziel się: