Viktor Orban: Polacy zasługują na większy szacunek!

0
Podziel się:
Viktor Orban

Premier Węgier Viktor Orban zapowiedział w piątek w radiu publicznym, że jego kraj nigdy nie poprze kroków UE, które zmierzałyby do wprowadzenia unijnych sankcji przeciwko Polsce. Wezwał także do budowy „linii ochrony” wzdłuż północnej granicy Grecji.

„Unia Europejska nie powinna myśleć o wprowadzaniu jakichkolwiek sankcji przeciwko Polsce, bo to wymagałoby pełnej jednomyślności, a Węgry nigdy nie poprą żadnych sankcji przeciwko Polsce” – oświadczył szef Fideszu w wywiadzie radiowym.

„Polacy zasługują na większy szacunek” – dodał.

W piątkowym wywiadzie Viktor Orban poruszał przede wszystkim tematy kryzysu imigracyjnego. Stwierdził, że Unia Europejska powinna zbudować „nową linię ochrony” wzdłuż północnej granicy Grecji, bo porozumienie z Turcją nie spełni oczekiwań mieszkańców Europy.

„Uważam, że następna linia ochrony, którą powinniśmy wybudować, leży na północnej granicy Grecji” – ocenił premier.

Jak wiemy Węgry wybudowały latem ogrodzenie na południowej granicy, by powstrzymać napływ migrantów i uchodźców. Działania te spotkały się z niesamowitą krytyką ze strony Niemiec i Francji. Z kolei utarły im nosa inne państwa, które poszły śladem Budapesztu, w tym Słowenia i Austria. Wprowadzono wtedy wzmożone kontrole na swoich granicach, by radzić sobie z falą migrantów.

Węgierski premier zasugerował również potrzebę niezwłocznych zmian w unijnym traktacie. Jego zdaniem „brukselizm” jest ukrytą metodą odbierania władzy krajom członkowskim.

Gdy w UE pojawia się problem, pierwszym odruchem jest szukanie „europejskiego rozwiązania”, polegającego na odbieraniu władzy krajom członkowskim – mówił.

Źródło: PAP

Podziel się: