Zakaz handlu w niedzielę już wkrótce. Zyskają małe sklepy, ale Biedronka ma rozwiązanie.

0
Podziel się:
Zakaz handlu

Zakaz handlu zbliża się wielkimi krokami. Ustawa mająca na celu zbliżyć do siebie Polaków a zarazem stymulować rynek rodzinnego biznesu jakim są lokalne sklepiki, być może wejdzie w życie jeszcze w tym roku. Zamknięte prawie wszystkie sklepy i wymóg specjalnych zgód na pracę w centrach dystrybucyjnych – to niektóre z założeń obywatelskiej ustawy o zakazie handlu w niedzielę.

Zakaz handlu w niedzielę ma dotyczyć wszystkich sklepów, bez względu na wielkość. W małych punktach za ladą będzie mógł stanąć tylko sam właściciel bez żadnego dodatkowego pracownika. Ma to zapobiec zatrudniania osoby na jeden dzień w ramach umowy-zlecenia. Tylko komu to przeszkadza, że student na dziennym chce sobie dorobić?

W wielu krajach europejskich istnieją już podobne przepisy ograniczające lub zakazujące handel w niedzielę, między innymi bogate w socjal Niemcy.

– Niedziela jest przeznaczona dla rodziny, niedziela jest przeznaczona szczególnie dla ludzi wierzących, dla Boga, a więc nie ma powodu, aby osoby, które nie muszą codziennie pracować, pracowały. To jest główna przesłanka tej inicjatywy. Chcemy, aby jak najszersza grupa ludzi stanęła za tą inicjatywą. Chcielibyśmy, aby jak najwięcej się o tym mówiło, aby jak najwięcej środowisk się w to włączyło. Aby zrobić tak, żeby nie wylać dziecka z kąpielą, należy umożliwić handel tam, gdzie ten handel jest niezbędny, konieczny lub prowadzony bezpośrednio przez właścicieli, przedsiębiorców, którym przecież nikt nie może zakazać prowadzenia biznesu po swojemu – wskazuje Marek Lewandowski rzecznik Solidarności, która jest jedna z współtwórców ustawy o zakazie handlu w niedzielę.

Ustawa zakłada też inne wyjątki od zakazu handlu w niedzielę. Sklepy będą mogły być otwarte w niedziele poprzedzającą Boże Narodzenie czy Wielkanoc. Jeżeli rozchodzi się o rodzaj sklepów, to zakaz handlu, nie będzie obejmował: aptek, kwiaciarni czy stacji benzynowych nie przekraczających powierzchnie 150 metrów kwadratowych.

Biedronka uruchomiła automat do zakupów

Właścicieli Biedronki wychodzą na przeciw szkodliwej dla nich ustawie. We Wrocławiu zakupy w Biedronce zrobisz przez całą dobę. Stanął pierwszy w Polsce automat 24-godzinny z produktami pierwszej potrzeby.

Jogurty, produkty dla niemowląt, jajka, pierogi, wędlina, herbata, czekolada, napoje izotoniczne, gumy do żucia, woda, serek wiejski, masło, chleb krojony, podpaski, karma dla psa i kota oraz prezerwatywy. Między innymi  te produkty można zakupić w automacie. Za zakupy automacie 24h można płacić tylko zbliżeniowo. Ceny w automacie Biedronki nie różnią się niczym od tych w sklepie stacjonarnym.

Podsumowując stracą na tym sklepy wielkopowierzchniowe ale zyskają lokalni sklepikarze. Osoby, które czują się zmuszone pracować w niedziele, będą mogły odpocząć w domowym zaciszu ze swoją rodziną, jednak np. młode osoby chcące dorobić sobie do kieszonkowego poniekąd będą pozbawieni tej możliwości.

Podziel się: