Młodzi ludzie mieszkający w Polsce mogą obecnie korzystać ze zwolnienia podatkowego, jeśli zarabiają mniej niż 85 528 PLN rocznie. Kwota ta jest wyższa od średniego wynagrodzenia w kraju, które wynosi nieco poniżej 60 000 PLN. Nowe prawo zostało uchwalone przez polski rząd w celu zniechęcenia młodych ludzi do opuszczania kraju i wspierania poczucia nacjonalizmu. Poza wspieraniem gospodarki, nowa ustawa ma również na celu poprawę życia młodych ludzi w Polsce.
Ustawa o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) przewiduje zwolnienie podatkowe dla młodych ludzi do 26 roku życia. Obejmuje ona również świadczenia zdrowotne i rodzinne finansowane ze środków publicznych. Ponadto przyznaje ulgę w PIT dla osób poniżej 26 roku życia. Premier Mateusz Morawiecki podkreślił potrzebę motywowania młodych ludzi i zapewnienia im odpowiednich perspektyw. Nowa ustawa ma na celu zaoferowanie młodym ludziom w Polsce takich samych możliwości, jakie mają ich rówieśnicy w krajach zachodnich.
Zgodnie z nową ustawą obywatele polscy poniżej 26. roku życia nie będą płacić podatku dochodowego, jeśli zarobią mniej niż 85 528 zł rocznie. Inne kraje Europy Środkowo-Wschodniej (CEE) próbują powstrzymać “drenaż mózgów”, wprowadzając radykalne zachęty podatkowe dla młodych ludzi. W przeciwieństwie do innych krajów europejskich, Polska robi krok w tym kierunku. Nowe prawo ma na celu zachęcenie młodych ludzi do cięższej pracy i osiągania większych sukcesów.
W Polsce zwolnienie podatkowe dla młodych ludzi może być wystarczającą zachętą do pozostania, ale przejście na stawki standardowe stwarza przewrotne zachęty dla tych, którzy się starzeją. W związku z tym nowe przepisy powinny zostać szybko uchwalone. Korzyści płynące z wprowadzenia zwolnienia podatkowego dla młodych ludzi w Polsce są warte inwestycji. Ułatwi to polskim obywatelom dążenie do wyższej jakości życia. A dzięki Polsce wolnej od podatku można zarobić więcej pieniędzy niż kiedykolwiek wcześniej.
Oprócz zapewnienia, że młodzi ludzie nie będą płacić zbyt wysokich podatków, ustawa przewiduje również ulgi podatkowe dla dzieci, nastolatków i emerytów. Jest to ulga podatkowa dla młodych ludzi, którzy nie zarabiają dużo i nie mogą pracować w dużej firmie. Młodzi Polacy nie mają jednak takich samych możliwości jak ich rówieśnicy w krajach zachodnich. Ulga może być wystarczającym bodźcem, by zachęcić młodych Polaków do pozostania w kraju na dłużej.
Chociaż zwolnienie podatkowe dla młodych ludzi może być wystarczającą zachętą do pozostania w kraju, to jednak gwałtowne przejście do stawek standardowych stwarza przewrotne zachęty dla tych, którzy się starzeją i zarabiają mniej niż niższe dochody. Rząd nie zdecydował jeszcze, czy wprowadzi te zmiany jako część pakietu reform. Jeśli zmiany zostaną wprowadzone, korzyści te będą mogły być odczuwalne w społeczności lokalnej.
W roku podatkowym osoby fizyczne są uznawane za rezydentów Polski, jeśli mieszkają w kraju przez co najmniej 183 dni w roku podatkowym. Liczba ta jest obliczana na podstawie całego roku i nie zależy od rozpoczęcia i zakończenia zadań. Choć nie jest to wymienione w przepisach, powszechnie przyjmuje się zasadę podziału roku. Dotyczy to osób, które najpierw przyjeżdżają do Polski, a następnie wyjeżdżają na stałe.
Przepisy podatkowe w Polsce są podobne do tych obowiązujących w wielu innych krajach. Nierezydenci podlegają wyższym obciążeniom podatkowym niż rezydenci, a prawo nie ma zastosowania do nierezydentów. Dlatego ważne jest, aby zrozumieć przepisy podatkowe obowiązujące w Polsce, zanim zastosuje się je do swojej sytuacji osobistej. Co więcej, nierezydenci powinni koniecznie skorzystać z ulg podatkowych dla młodych pracowników. Jeśli dochody są wystarczająco wysokie, można nawet uzyskać niższą stawkę podatkową na okres roku.