Site icon Odbudowa RP

Ile kosztują mieszkania w Polsce w porównaniu do innych Europejskich stolic?

ile kosztują mieszkania w polsce

W związku z obecną sytuacją na światowym rynku, ceny mieszkań – nie tylko w Polsce – ulegają ciągłym zmianom. Jednak jak właściwie prezentują się ceny za mieszkania z rynku pierwotnego i wtórnego na terenie Polski w porównaniu do innych europejskich stolic?

Od czego zależą ceny mieszkań?

Nim przejdziemy do bardziej szczegółowej analizy kosztów mieszkań w całej Europie, zastanówmy się najpierw, od czego właściwie zależy cena mieszkania? Wśród czynników, które od razu przychodzą do głowy, z pewnością warto wskazać chociażby powierzchnię lokalu, ale również jego położenie (czy znajduje się w centrum miasta, na jego obrzeżach czy może w jeszcze innym miejscu), układu i wielu innych czynników.

Ceny różnią się także w zależności od tego, w którym z europejskich krajów znajduje się lokal. Wiele osób zastanawia się, czy Polska jest droga na tle innych państw Europy, czy może nie mamy na co narzekać?

Ceny mieszkań w Polsce

Kupno mieszkania/domu od dewelopera to dość duży koszt i większość osób musi skorzystać w takiej sytuacji z kredytu hipotecznego. Cena za metr kwadratowy uzależniona jest od rozmiaru mieszkania i tak, w 2022 trzeba zapłacić średnio:

Jak łatwo policzyć, za niewielkie mieszkanie o powierzchni kawalerki trzeba zapłacić około 450 tysięcy złotych, a za duży apartament o powierzchni około 90m2 może kosztować nawet niespełna milion złotych.

Wyżej wskazane kwoty oznaczają duże obciążenie finansowe, dlatego decydując się na kupno mieszkania od dewelopera, warto się odpowiednio zabezpieczyć, sprawdzając zapisy podpisywanych umów. Na co uważać podczas podpisywania umowy deweloperskiej? Między innymi na zapisy dotyczące możliwości rezygnacji z zakupu lokalu. Niektórzy deweloperzy zawierają tam niekorzystne dla nabywcy zapisy o dużych karach umownych. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy specjalistów https://pewnylokal.pl/, dzięki ich pomocy można uniknąć kosztownych błędów w zawieranych umowach.

Europa Zachodnia – ceny mieszkań

Aby ułatwić dostrzeżenie różnic w kwotach pomiędzy Polską a innymi krajami europejskimi, wszelkie ceny podajemy w złotówkach. Warto jednak przy tym uwzględnić, że ceny w Euro wyglądają nieco inaczej. I tak, w stolicach państw znajdujących się w Europie Zachodniej trzeba zapłacić około:

Jak widać, różnica w cenie mieszkania szczególnie w przypadku Paryża i Londynu jest widoczna na pierwszy rzut oka. Kupno mieszkania/domu z rynku wtórnego oznacza konieczność zapłacenia nieco innej kwoty.

Koszt mieszkania w Europie Wschodniej

Wiemy już, że niektóre stolice w krajach Europy Zachodniej wypadają dość drogo w porównaniu z Polską. A jak wygląda ta sama kwestia jeśli chodzi o nieco bliższe nam państwa? Oto dane:

Warto nadmienić, że wyżej podane ceny mieszkań nie dotyczą ścisłego centrum, a raczej obrzeży miast. Co oczywiste, za lokal mieszkalny położony w środkowej części stolic europejskich trzeba zapłacić jeszcze więcej, choć tam – z reguły – dostępne są głównie mieszkania pochodzące z rynku wtórnego, bowiem w centrach dużych miast brakuje już przestrzeni na nowe budownictwo.

Jak widać, polski rynek mieszkaniowy – choć zmiany w cenach w ostatnich latach są znaczące – na tle innych europejskich stolic plasuje się dość dobrze. Sytuacja może ulec pogorszeniu, dlatego osoby, które zastanawiają się, czy zainwestować w lokum teraz czy jeszcze poczekać – powinny zdecydowanie wybrać tę chwilę: specjaliści przewidują, że w najbliższych latach ceny nie pójdą w dół!

Exit mobile version