Ile wynosi podatek dochodowy w Irlandii?

Ile wynosi podatek dochodowy w Irlandii?

Jaką kwotę podatku dochodowego płacą obywatele Irlandii? Jeśli nie masz pojęcia, przeczytaj dalej, aby dowiedzieć się, jakie są podstawowe stawki, zwolnienia i obliczenia. Ponadto omówimy ulgi dla firm. Omówimy również, ile można zaoszczędzić na podatkach oraz inne sposoby na zminimalizowanie swojego rachunku podatkowego. Jeśli jesteś obcokrajowcem w Irlandii, informacje te pomogą Ci w jak najlepszym wykorzystaniu Twojego rozliczenia podatkowego. W Irlandii przydatne informacje można również znaleźć na stronie internetowej lokalnego urzędu skarbowego.

Prezentujemy Państwu treść opracowaną z udziałem 4stronypiwa.pl

Stawki

Mówi się o wprowadzeniu nowej stawki 30 procent dla singli zarabiających ponad 36 800 euro rocznie. Takie rozwiązanie zmniejszyłoby presję finansową na osoby o średnich dochodach, ale obecnie stawki podatku dochodowego dla singli wynoszą 40 procent. W Australii osoba zarabiająca tyle samo płaci 40 procent. Na przykład osoba zarabiająca 25 000 euro musiałaby zapłacić dodatkowe 3148 euro podatku dochodowego i składek na ubezpieczenie społeczne.

Zwolnienia

Ile wynosi podatek dochodowy w Irlandii? W zależności od dochodów i sytuacji życiowej, można spodziewać się, że zapłacimy od 12% do 40%. Stawki są różne, ale zazwyczaj są one niższe dla osób o wyższych dochodach. Dla osób, które zarabiają mniej niż próg podatkowy, dostępne są różne ulgi podatkowe. Ulgi podatkowe są bardzo zróżnicowane i zależą od okoliczności. Możesz skorzystać z kalkulatora podatku dochodowego, aby oszacować, ile będziesz musiał zapłacić przy standardowym dochodzie z pracy. Należy jednak pamiętać, że osoby samozatrudnione mogą mieć inne obciążenia podatkowe niż osoby pracujące dla innych.

Obliczenia

Być może zastanawiasz się, jak obliczyć swój irlandzki podatek dochodowy. System podatku dochodowego jest podzielony na dwa podstawowe przedziały podatkowe. Pierwszy przedział podatkowy jest przeznaczony dla osób, które zarabiają więcej niż €12,000 i jest oparty na ich rocznym wynagrodzeniu. Drugi przedział podatkowy jest przeznaczony dla osób zarabiających mniej niż €12,000, ale nadal zatrudnionych. Istnieje wiele sposobów na obliczenie podatku. Oto niektóre z najczęściej stosowanych metod.

Przejdź do:   Czy podczas L4 można latać samolotem?

Ulga z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej

Odpowiedź na pytanie “Ile wynosi podatek dochodowy w Irlandii?” zależy od miejsca zamieszkania i pobytu danej osoby w Irlandii. Aby podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym w Irlandii, osoba fizyczna musi przebywać w tym kraju przez 280 dni w poprzednim i bieżącym roku podatkowym. Jeden dzień obecności w Irlandii jest traktowany jako jeden dzień. W zależności od rodzaju dochodu, osoba fizyczna może kwalifikować się do różnych ulg podatkowych.

Porównanie UE-28

Porównanie podatku dochodowego w Irlandii w krajach UE-28 jest niezbędne dla inwestorów, aby zrozumieć, jak wysoki podatek będą musieli zapłacić w tym kraju. Rząd irlandzki od dawna twierdzi, że wysokie stawki podatkowe zniechęcą zagranicznych inwestorów, ale argument ten nie znajduje potwierdzenia w faktach. W rzeczywistości jest wręcz przeciwnie, a stawki podatkowe w państwach członkowskich UE-28 są znacznie niższe. Fakt, że Irlandia znajduje się tak blisko UE oznacza, że wielu inwestorów zagranicznych może zdecydować się na inwestycje w tym kraju pomimo wysokich stawek podatkowych.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *