Ile zarabiają politycy w Czechach

Ile zarabiają politycy w Czechach

Ten artykuł jest wynikiem naszej współpracy z kampering.pl

Pensje czeskich polityków są stosunkowo niskie jak na standardy europejskie, ale od zeszłego roku nieznacznie wzrosły. Według Ministerstwa Pracy i Spraw Socjalnych, średnia miesięczna pensja brutto prezydenta powinna wzrosnąć w przyszłym roku do 302 700 Kc, z 274 500 Kc, które zarabia obecnie. Podczas gdy prezydent jest najlepiej opłacanym urzędnikiem w kraju, premier w 2020 roku ma zarabiać 243 800 Kc miesięcznie. Średnia płaca przewodniczących obu izb parlamentu wynosi 9 550 euro, natomiast wicepremier będzie zarabiał 209 400 Kc miesięcznie i będzie otrzymywał wynagrodzenie w wysokości 8 200 euro miesięcznie.

Średnie wynagrodzenie brutto dla reportera politycznego w Pradze wynosi 515 715 Kc (ok. 272 USD). To 248 koron czeskich za godzinę. Chociaż Czesi nie mają tak dobrze płatnej pracy jak w Wielkiej Brytanii, ich godziny pracy są bardzo podobne do godzin pracy ich brytyjskich kolegów. Ponadto otrzymują standardowy dodatek urlopowy oraz jedenaście dodatkowych świąt państwowych. Typowa pensja reportera politycznego w Pradze wynosi około 26 000 CZK miesięcznie.

Natomiast rząd czeski ogłosił tegoroczne dane dotyczące wynagrodzeń i w przyszłym roku średnia pensja wzrośnie o jedną dziesiątą. Posłowie i senatorowie otrzymają podwyżkę średnio o 8 400 koron, czyli 90 800 CZK. Dzięki temu ich miesięczne wynagrodzenie brutto wzrośnie do 33 697 koron, z 33 677 koron w trzecim kwartale 2019 roku. Dla porównania, zarobki wyższych urzędników czeskiego rządu były wyższe niż w innych krajach UE.

W porównaniu z innymi byłymi krajami komunistycznymi w Europie Wschodniej, Czesi cieszą się wyższym standardem życia. Choć istnieją stanowiska wysokopłatne, są też niskopłatne. Średni dochód pracownika fizycznego wynosi około 11 000 koron czeskich. W przypadku posłów i senatorów różnica jest jednak dość duża. Różnica między najniżej i najwyżej opłacanymi zawodami wynosi ponad sześćdziesiąt tysięcy koron brutto.

Przejdź do:   Ile zarabiają politycy w Grecji

Posłowie i senatorowie w Republice Czeskiej zarabiają średnio 90 800 koron miesięcznie. Dla porównania, średnia pensja netto czeskiego polityka wynosi 33 697 koron w trzecim kwartale 2019 roku. Wynagrodzenia te są znacznie wyższe niż średnie wynagrodzenia na innych stanowiskach w Republice Czeskiej. Dziennikarz wyższego szczebla zarabia około 626 068. Oznacza to, że większość reporterów w Czechach zarabia mniej niż dziennikarz wyższego szczebla w tym kraju.

Średnia pensja brutto dziennikarza w Czechach wynosi 515 800 koron czeskich, czyli około dwóch i pół dolara amerykańskiego. Jest to znaczna różnica w porównaniu ze średnim wynagrodzeniem w Wielkiej Brytanii. Ogólnie rzecz biorąc, średnie miesięczne wynagrodzenie brutto w Czechach jest znacznie niższe niż w Stanach Zjednoczonych, choć nadal jest to druga najniższa pensja wśród krajów Unii Europejskiej. Na przykład dziennikarze w Wielkiej Brytanii zarabiają więcej niż ci w Czechach.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *