Ile zarabiają politycy w Hiszpanii

Ile zarabiają politycy w Hiszpanii

Prezentujemy Państwu treść opracowaną z udziałem psychorady.pl

W niedawnym badaniu How Much Do Politicians in Spain Earn? (Ile zarabiają politycy w Hiszpanii?) okazało się, że hiszpański parlament nie zdołał osiągnąć porozumienia w sprawie wyboru kolejnego premiera, ale mimo braku działań rząd nadal wypłacał czeki z pensjami posłom i senatorom, w tym prezydentowi Pedro Sanchezowi. Przewodniczący rządu otrzymywał prawie 200 tys. euro rocznie. Mimo to w latach 2008-2011, kiedy Hiszpania przeżywała kryzys finansowy, król kraju i tak otrzymał podwyżkę pensji o około 27%. Król kraju zarabia jednak znacznie mniej, bo zaledwie 110 tys. euro rocznie.

Podstawowe miesięczne wynagrodzenie hiszpańskiego deputowanego wynosi 2 813 euro, ale może on ubiegać się o dodatkowe premie za zakwaterowanie i podróże. Deputowani, którzy mieszkają w Madrycie, otrzymują dodatkowe 877 euro miesięcznie, natomiast ci, którzy mieszkają w innych miejscach, mogą ubiegać się o dodatek w wysokości 1 824 euro na zakwaterowanie i podróże. Dodatek za pracę w radzie rzeczników prasowych lub w komisji kongresowej wynosi około 8 600 euro miesięcznie.

Wynagrodzenie członka hiszpańskiej Rady Ministrów jest wyższe niż wiceprezydenta. Średnia roczna pensja brutto członka Rady Hiszpanii wynosi 24 009 EUR, podczas gdy pensje deputowanych w innych regionach są zróżnicowane. Wynagrodzenie członków Trybunału Konstytucyjnego należy do najwyższych spośród wszystkich wysokich stanowisk w państwie hiszpańskim. Prezes Trybunału, Juan Jose Gonzalez Rivas, zarabia rocznie 160 728 euro brutto.

Podstawowe wynagrodzenie zastępcy wynosi 2 813 euro miesięcznie. Ponadto zastępcy mogą ubiegać się o nieopodatkowane dodatki na podróże i zakwaterowanie. Mogą również ubiegać się o premie na mieszkanie, jeśli posiadają nieruchomość w Madrycie. Wynagrodzenia deputowanych w Hiszpanii są bardzo przejrzyste, ale i tak są niskie w porównaniu z innymi krajami. A rząd zawsze szuka sposobów na zmniejszenie wydatków publicznych.

Podstawowa pensja deputowanego wynosi 2 813 euro miesięcznie. Ale deputowani otrzymują także dodatkowe premie za mieszkanie i podróże, które podlegają opodatkowaniu. Ponadto otrzymują również emerytury. Kilku senatorów zarabia nawet do 6 800 euro miesięcznie. Są to bardzo skromne pensje w porównaniu z 74 000 funtów brytyjskiego parlamentarzysty. Istnieją jednak pewne wyjątki.

Przejdź do:   Ile zarabiają politycy w Włoszech

Chociaż podstawowe wynagrodzenie deputowanego wynosi 2 813 EUR miesięcznie, przysługują mu różne dodatki. Na przykład deputowany może otrzymywać nieopodatkowane dodatki na zakwaterowanie i podróże, a także dodatek na taksówkę. Niektórzy członkowie parlamentu mogą otrzymywać emerytury, ale nie są one gwarantowane. W Hiszpanii wynagrodzenie tych wybieralnych urzędników zależy w dużej mierze od wykonywanej przez nich pracy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *