Ile zarabiają politycy w Polsce

Ile zarabiają politycy w Polsce

Niniejszy artykuł powstał dzięki wsparciu serwisu codziennyekspert.pl

W niedawnym referendum w sprawie podwyżki płac polscy posłowie zagłosowali za przyznaniem sobie znacznej podwyżki. Podwyżka obejmie pensje premiera, prezydenta i członków rządu, a także starostów w województwach. Podwyżka obejmie także małżonkę prezydenta. Pensje tych osób również pochodzą ze środków publicznych. Podwyżka wynagrodzeń jest jednak kontrowersyjna i spotkała się z krytyką w mediach i ze strony niektórych polityków.

Chociaż pensje przywódców państwowych nie są szczególnie wysokie, są porównywalne z pensjami w innych krajach. Średnia roczna pensja premiera Polski wynosi 71 tys. euro brutto. Jest to kwota zbliżona do wynagrodzeń premierów na Węgrzech, w Hiszpanii, Portugalii i innych krajach europejskich. Ponadto niektórzy parlamentarzyści zarabiają nawet pięć razy więcej niż ich zastępcy. Generalnie jednak wynagrodzenia tych osób są stosunkowo niskie, zwłaszcza w porównaniu z wynagrodzeniami ich odpowiedników.

Chociaż politycy w Polsce otrzymują skromne pensje, to i tak jest ona najlepiej opłacanym krajem europejskim. Wynagrodzenia premiera i prezydenta UE są znacznie wyższe. Jednak rządowi wciąż daleko do wyrównania tego deficytu. Urzędnik państwowy zarabiający 70 000 EUR rocznie zarabia więcej niż przeciętny obywatel Europy. Pensje premierów w Polsce nie są wprawdzie nadzwyczajne, ale i tak są porównywalne z pensjami ich odpowiedników w Hiszpanii, Portugalii czy na Węgrzech.

Wynagrodzenia czołowych polityków w Polsce nie są wysokie. Prezydent i premier Polski zarabiają rocznie około 71 tys. dolarów brutto. Jest to kwota zbliżona do średnich wynagrodzeń premierów w innych krajach. Wynagrodzenia pracowników rządowych i specjalistów ds. obronności w Polsce są bardzo zróżnicowane i zależą od stanowiska. Poniższa tabela przedstawia średnie miesięczne wynagrodzenie na różnych stanowiskach w sektorze rządowym i obronnym. Są one podobne do tych w innych krajach europejskich.

Wynagrodzenia premiera i prezydenta Polski nie są szczególnie wysokie. Zastępca prezydenta Warszawy zarabia około 70 000 EUR rocznie. Ponadto dyrektor miasta zarabia więcej niż premier w innych krajach. W rzeczywistości wielu najlepiej opłacanych pracowników polskiego rządu ma siedzibę w mieście. Wynagrodzenie premiera jest znacznie niższe niż wynagrodzenie radnego w jakimkolwiek innym kraju.

Przejdź do:   Ile zarabiają politycy w Danii

Jeśli chodzi o zarobki polityków w Polsce, to nie są one zbyt wysokie. Prezydent Polski zarabia około 71 tys. dolarów brutto rocznie. Premier kraju zarabia ok. 58 tys. dolarów miesięcznie. Ich wynagrodzenia są zbliżone do wynagrodzeń premierów w Portugalii, Hiszpanii i na Węgrzech. Średnia pensja włodarza miasta w kraju wynosi około 6,5 tys. euro. Na przykład poseł z Warszawy może zarabiać nawet pięć razy więcej niż senator.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *