Ile zarabiają politycy w Rumunii

Ile zarabiają politycy w Rumunii

Z dumą prezentujemy treść stworzoną na zamówienie portalu hackngo.pl

W tym roku wzrośnie płaca minimalna w Rumunii, a to oznacza dodatkowe 10 procent wynagrodzenia dla polityków. Prezydent, premier i przewodniczący izb parlamentarnych będą zarabiać ponad 5 tys. euro miesięcznie. Oznacza to, że parlamentarzyści zarabiają ponad dwa razy więcej niż dwa lata temu. Wynagrodzenie urzędników jest uzależnione od współczynnika minimalnej płacy krajowej zawartego w ustawie o wynagrodzeniach. Od stycznia płaca minimalna wzrosła do 2 080 RON brutto.

Wyższe wykształcenie pozwoli Ci zarabiać więcej. Mimo że Rumunia należy do najbiedniejszych krajów Unii Europejskiej, zarobki senatorów w tym kraju są porównywalne z zarobkami w krajach Europy Zachodniej. W 2016 r. gazeta “Europa Libera” opublikowała badanie dotyczące wynagrodzeń rumuńskich senatorów w związku ze sporem o zniesienie specjalnych emerytur dla parlamentarzystów. Parlament zagłosował za zniesieniem tych emerytur, a następnie prezydent ogłosił tę zmianę jako prawo. Skłoniło to stowarzyszenie emerytowanych parlamentarzystów do zwrócenia się do Rzecznika Praw Obywatelskich oraz do Trybunału Konstytucyjnego. Iulian Bulai szczegółowo opisuje wynagrodzenia polityków w Rumunii.

Średnia pensja rumuńskich polityków wynosi 19 000 RON brutto miesięcznie. Wynagrodzenie prezydenta, przewodniczącego Senatu i przewodniczącego Izby Deputowanych wynosi 26 000 RON miesięcznie. Miesięczna dieta dla parlamentarzystów, patriarchy i patriarchy będzie wynosić 2 500 RON miesięcznie, natomiast miesięczna dieta dla Biura Rzecznika Praw Obywatelskich wynosi 25 000 RON. Całkowite wynagrodzenie członka parlamentu Rumunii wynosi 46,00 RON za miesiąc kalendarzowy.

Oprócz miesięcznej diety, deputowani i przewodniczący niektórych komisji parlamentarnych otrzymają roczną podwyżkę w wysokości około 10%. Średnia krajowa roczna podwyżka dla wszystkich wybieralnych urzędników wynosi około 8%, ale wysokość podwyżek wynagrodzenia może się znacznie różnić w zależności od osoby. Najważniejszymi czynnikami przy ustalaniu wysokości podwyżki są wyniki i wkład pracy. Nie jest więc zaskoczeniem, że posłowie i patriarcha Rumuńskiego Kościoła Prawosławnego otrzymują najwyższe wynagrodzenie spośród wszystkich urzędników w Rumunii.

Przejdź do:   Ile zarabiają politycy w Holandii

Średnia roczna pensja rumuńskiego polityka zależy od stanowiska i sytuacji gospodarczej kraju. Ponieważ Rumunia jest drugim najbiedniejszym krajem Unii Europejskiej, zrozumiałe jest, że wynagrodzenia polityków w tym kraju nie odbiegają od standardów innych państw. Pensje członków parlamentu są znacznie powyżej średniej, ale Patriarcha Kościoła Prawosławnego otrzymuje jeszcze wyższe wynagrodzenie. Jednak wynagrodzenie parlamentarzystów to tylko punkt wyjścia.

Pomimo tego, że Rumunia jest jednym z najbiedniejszych krajów Europy, to jednak dochody jej członków są wysokie. Pensje posłów są znacznie wyższe niż pensje na innych stanowiskach rządowych. Na przykład szef Izby Deputowanych zarabia tysiąc RON miesięcznie, podczas gdy prezydent – prawie 18 tys. Z kolei Patriarcha Rumuńskiego Kościoła Prawosławnego otrzymuje 260 RON diety miesięcznie.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *