Ile zarabiają politycy w Szwecji

Ile zarabiają politycy w Szwecji

W Szwecji istnieje wiele różnych rodzajów urzędników państwowych, ale jedną z grup, która zarabia znacznie więcej niż inni, jest parlament. W przeciwieństwie do Stanów Zjednoczonych, gdzie członkowie Kongresu zarabiają dwa razy więcej niż nauczyciele w szkole podstawowej, szwedzcy ustawodawcy nie mają biura ani samochodów służbowych. Pracują w swoich domach, więc ich pensje nie są astronomiczne. Warto jednak zauważyć, że premier tego kraju zarabia prawie dwa razy tyle, co przeciętny nauczyciel w szkole podstawowej.

W Szwecji politycy mieszkają w małych mieszkaniach w stolicy, gdzie muszą sami prać swoje ubrania w pralniach komunalnych. Do lat 80., kiedy to przestano wymagać od nich płacenia pensji, spali na rozkładanych kanapach w swoich biurach. Ich skromne dochody są jednym z powodów, dla których są tak popularni. Jeśli chcesz wiedzieć, ile zarabiają politycy w Szwecji, czytaj dalej. Będziesz zaskoczony poziomem przyzwoitości, jaki cechuje te osoby.

Politycy w Szwecji nie mają wprawdzie kuloodpornych samochodów ani prywatnych sekretarek, ale za to mają mnóstwo przywilejów i pensji. W 2020 roku przeciętny pracownik sektora publicznego w Szwecji zarabiał około 34 900 koron szwedzkich. Średnia pensja w sektorze prywatnym była nieco wyższa. Świadczy to o silnym sektorze publicznym w tym kraju. W rezultacie pensje pracowników funduszy AP były znacznie powyżej średniej krajowej.

Z kolei politycy w Szwecji żyją skromnie, nie prowadzą ekstrawaganckiego stylu życia. Mieszkają w maleńkich mieszkaniach w stolicy. Często muszą sami prać swoje ubrania w pralniach komunalnych. Nawet przewodniczący parlamentu ma kartę na transport publiczny. Średnia pensja wynosi około 60 tys. dolarów rocznie, ale nie obejmuje ona samochodów służbowych i prywatnych kierowców. W związku z tym, aby się przemieszczać, korzystają oni z transportu publicznego.

Politycy w Szwecji prowadzą wprawdzie doskonały tryb życia, ale nie żyją jak królowie czy królowe. Większość polityków w Szwecji mieszka w małych mieszkaniach w stolicy, gdzie piorą swoje ubrania. Jedynym luksusem, jaki posiadają, jest prywatna sekretarka. Co więcej, nie mają samochodów służbowych. Zamiast tego muszą podróżować autobusami lub metrem. Ponadto w Szwecji nie ma dla nich luksusowych samochodów. A ich pensje są skromne.

Przejdź do:   Ile zarabiają politycy w Finlandii

Średni dochód szwedzkich polityków jest niski w porównaniu z innymi krajami. Mieszkają oni w małych mieszkaniach w stolicy i piorą w pralniach komunalnych. Nie mają też prywatnych gabinetów i nie mają dostępu do luksusowych samochodów. W rzeczywistości nawet przewodniczący parlamentu ma kartę komunikacji miejskiej. I nie ma znaczenia, czy są bogaci czy biedni, i tak mają wysoki standard życia.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *