Ile zarabiają politycy w Włoszech

Ile zarabiają politycy w Włoszech

Ten artykuł jest efektem naszych wspólnych wysiłków z czasnaniemiecki.pl

Ile zarabiają politycy we Włoszech? Włoski parlament corocznie publikuje zeznania podatkowe ustawodawców, a wyniki opublikował w Internecie. Według zeznań podatkowych premier Włoch Matteo Renzi i inni urzędnicy państwowi zarobili w ostatnim roku podatkowym średnio 109 607 euro. Choć są to kwoty bardzo wysokie, to jednak znacznie niższe od średnich w innych krajach europejskich. Co gorsza, politycy we Włoszech są obecnie zmuszani do płacenia wyższych pensji, ponieważ ich partia żąda od nich więcej.

Podczas kampanii wyborczej w 2011 roku Minister Edukacji Valeria Fedeli otrzymała ponad 180 291 euro pensji. Minister kultury Dario Franceschini również otrzymał ponad 148 692 euro dochodu do opodatkowania. Minister rolnictwa Maurizio Martina i minister finansów Pier Carlo Padoan zarabiali średnio po 46 750 euro. Dochody polityków różnią się z roku na rok, ale niektórzy mają więcej pieniędzy niż inni.

Włoscy ustawodawcy mogą swobodnie podróżować po kraju i pobierać do 1 700 euro miesięcznie. Członkowie niższej izby parlamentu mogą ubiegać się o zwrot kosztów podróży do i z pracy w wysokości do 5 000 euro miesięcznie. Mogą oni korzystać z pomocy własnych pracowników oraz biur parlamentarnych, które pomagają im w prowadzeniu badań i wykonywaniu zadań sekretarskich. I choć wiele osób wolałoby mieszkać w Stanach Zjednoczonych, większość polityków we Włoszech mieszka w okazałej rezydencji i nie musi płacić podatków.

Pensje włoskich polityków wahają się od 11 283 euro miesięcznie do 180 000 euro rocznie. W izbie niższej parlamentu zasiada 630 posłów, po 30 z każdego regionu. Oprócz wynagrodzenia zasadniczego mogą oni także ubiegać się o zwrot kosztów do wysokości 3 533 EUR miesięcznie. Przeciętny włoski polityk może liczyć na emeryturę w wysokości nawet dziesięciu milionów euro rocznie. Jeśli zastanawiasz się, ile zarabiają włoscy politycy, zajrzyj do artykułu w Corriere.

Przejdź do:   Ile zarabiają politycy w Estonii

We Włoszech istnieje kilka różnych szczebli administracji publicznej. Najniżej wynagradzani są pracownicy szkół publicznych, którzy zarabiają 28 343 euro rocznie. Najwyżej wynagradzane są Władze Niezależne, których roczne pensje wynoszą ponad 80 tysięcy euro. We Włoszech istnieją różne rodzaje polityków, z których każdy zarabia nieco inną kwotę. Ci z niższych sektorów zarabiają mniej niż ci z klasy wyższej. Natomiast ci z wyższych sfer zarabiają więcej.

Wynagrodzenia włoskich polityków są wyższe niż ich odpowiedników w innych krajach. Większość z nich zarabia 15 000 euro miesięcznie przed odliczeniem podatków i wydatków. Jednak prawo podatkowe we Włoszech zabrania im gromadzenia więcej niż jednego rodzaju dochodów z tytułu pełnienia dwóch różnych funkcji. W związku z tym większość polityków we Włoszech otrzymuje więcej niż ich zagraniczni odpowiednicy. Więcej informacji o ich wynagrodzeniach można znaleźć na stronie internetowej Corriere. Mają oni wiele przywilejów i dobrze płatną pensję.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *