Obowiązek podatkowy przy imporcie usług jest różny w poszczególnych krajach. Ogólnie rzecz biorąc, przedsiębiorca musi pobierać podatki od importowanych towarów i usług. W niektórych krajach jest to wymagane tylko w przypadku usług cyfrowych importowanych w celu konsumpcji końcowej. W innych krajach jest to również wymagane w przypadku usług świadczonych między przedsiębiorcami a konsumentami oraz usług świadczonych na odległość. W obu przypadkach można zastosować metodę zbierania danych od sprzedawców. Jeśli planujesz importować usługi do wykorzystania przez inne firmy, upewnij się, że Twoja firma posiada odpowiedni system księgowy umożliwiający śledzenie tych opłat.
W większości przypadków dostawca będący nierezydentem jest zobowiązany do zapłaty podatku VAT. Oznacza to, że obowiązek podatkowy w zakresie podatku VAT powstaje w dniu wystawienia faktury lub w dniu zapłaty, w zależności od tego, która data jest wcześniejsza. Dlatego też, jeśli eksportujesz usługi z kraju niebędącego rezydentem do innego kraju, musisz rozliczyć się z podatku VAT w ciągu jednego miesiąca. W niektórych przypadkach można jednak odroczyć płatność podatku VAT do końca miesiąca.
Usługa cyfrowa może być świadczona zdalnie, więc miejsce opodatkowania nie zawsze jest oczywiste. Ogólna zasada polega na przyznaniu prawa do opodatkowania jurysdykcji, w której konsument końcowy ma miejsce zamieszkania. W takim przypadku dostawca niebędący rezydentem musi naliczyć podatek VAT w kraju konsumenta końcowego i odpowiednio odprowadzić dochód. W takich przypadkach obowiązek podatkowy w imporcie usług jest bardziej skomplikowany niż w większości przypadków, ale firma powinna dostosować swoje systemy do wymogów.
Zdarzeniem podlegającym opodatkowaniu w imporcie usług jest przekazanie dóbr materialnych. Sprzedawca musi naliczyć podatek VAT w kraju, w którym konsument końcowy ma swoje miejsce zamieszkania. Oznacza to, że podatek VAT jest należny w momencie wysłania towaru i zapłacenia całej ceny. Niektóre produkty żywnościowe i inne towary przeznaczone do spożycia przez ludzi podlegają opodatkowaniu. Opodatkowane jest również wykorzystanie gazu ziemnego do produkcji i dostawy tych towarów i usług. Niektóre przewozy pasażerskie są zwolnione z podatku VAT, jednak pod warunkiem, że odbywają się w kraju konsumenta końcowego.
Gdzie odbywa się opodatkowanie usług cyfrowych? W przypadku przedsiębiorstwa, organ podatkowy zazwyczaj ocenia wartość towarów i/lub wartość usług. W przypadku dostawcy będącego nierezydentem, organ podatkowy określi również kraj, w którym konsument końcowy ma miejsce zamieszkania. Jeśli usługa jest świadczona na rzecz obcego kraju, konieczne jest zapłacenie w tym kraju obowiązującego podatku VAT.
W większości przypadków podatek VAT ma zastosowanie do towarów i usług nabywanych na użytek własny. Na przykład, jeśli sprzedawca w handlu elektronicznym sprzedaje usługę, musi wliczyć cło w cenę towaru. W przypadku firmy sprzedającej usługi, VAT jest podatkiem, który kupujący płaci sprzedawcy. Chociaż rząd nie pobiera tego podatku, jest on obowiązkowym obciążeniem dla importerów.
Sprzedawca jest odpowiedzialny za zapłacenie podatku VAT. Kupujący zapłaci podatek VAT, jeśli usługa jest wysyłana. Sprzedawca powinien również zapłacić podatek, jeśli towary są kupowane przez firmę zagraniczną. Sprzedaż usługi wiąże się z przekazaniem towarów i usług. W Wielkiej Brytanii cło płaci sprzedawca, a obowiązkiem nabywcy jest zapłacenie podatku VAT. Choć jest to powszechny wymóg, może być skomplikowany dla przedsiębiorstw importujących usługi.
W UE obowiązek podatkowy jest podzielony na dwie części. Sprzedawca płaci podatek VAT za usługi, które nabywa. Podatek VAT jest naliczany od ceny towarów i usług. Sprzedawca płaci również podatek VAT od importowanych przez siebie towarów. Przedsiębiorca jest odpowiedzialny za zapłacenie podatku VAT za towary, które zostały zakupione w innym kraju. Podatnik musi zapłacić podatek w UE w tym samym kraju.