Nie każde L4 wymaga leżenia w łóżku. Wizja kilkutygodniowego czasu spędzonego w domu może być przytłaczająca. Wszelkie wyjazdy to bardzo kontrowersyjna kwestia. Co na to Kodeks pracy? Sprawdź, czy możesz lecieć samolotem.
Samoloty stały się środkiem transportu powszechnym niemalże na równi z autobusem czy pociągiem. Coraz szybsze i wygodniejsze załatwianie formalności, a także sam czas podróży są zdecydowanie na plus. Wiele osób przebywających na zwolnieniu lekarskim zastanawia się, czy krótki lot jest w stanie skończyć się niemiłymi konsekwencjami. W naszym artykule rozwiejemy twoje wątpliwości.
Co to jest zwolnienie lekarskie?
Jednym z praw każdego, kto jest objęty ubezpieczeniem chorobowym, jest możliwość otrzymania zwolnienia lekarskiego. Zaświadczenie to oznacza czasową niezdolność do wykonywania obowiązków w pracy. Wystawia je lekarz, który może mieć różną specjalizację. Kto może na nie liczyć? Pracownik, który jest niedysponowany, a także osoba chcąca zaopiekować się chorym członkiem rodziny. Druga opcja jest możliwa, jeśli w gospodarstwie domowym nie ma innej zdrowej osoby, która może pełnić tę funkcję – nie dotyczy to dzieci do lat dwóch.
Jak otrzymać zwolnienie lekarskie?
Być może masz problem z poruszaniem lub jesteś osobą starszą, warto wówczas rozważyć opcję, jakim jest zwolnienie lekarskie online to rozwiązanie, które w łatwy sposób ci to umożliwi. To bardzo proste, jednak nie licz, że otrzymasz zwolnienie bezpodstawnie. Konsultacja online z lekarzem jest przeprowadzana równie dokładnie i skrupulatnie, jak ta w gabinecie. Nie każda dolegliwość jest jednak odpowiednia dla takiego rodzaju kontaktu ze specjalistą.
Czego możesz się spodziewać na zwolnieniu lekarskim?
Obecna forma zwolnienia lekarskiego to zaświadczenie elektroniczne, często go nawet nie widzisz i nie wiesz, co jest na nim napisane. Mimo wszystko lekarz, powinien cię o tym poinformować. Na każdym L4 istnieją pewne tajemnicze oznaczenia literowe i cyfrowe. Określają ogólny rodzaj schorzenia, a także to, w jaki sposób należy postępować na L4. To także niezbędne informacje pozwalające obliczyć dane wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy. Mając na uwadzę podróż samolotem, zwróć uwagę na następujące kody:
- zalecenie nr 1 – osoby z takim L4 muszą najczęściej leżeć i obligatoryjnie pozostać w domu, w wielu przypadkach konieczna jest pomoc osób trzecich;
- zalecenie nr 2 – kod numer dwa budzi najwięcej wątpliwości, właśnie w stosunku do ewentualnych podróży, mimo ogólne dostępnych zasad nadal powielane są błędne informacje w tej kwestii – ten rodzaj zwolnienia lekarskiego nie nakazuje leżenia i dopuszcza wyjście z domu w celu zaspokojenia ważnych potrzeb tj. wizyta w aptece u lekarza czy po produkty spożywcze.
Indywidualne zalecenia dla każdego pacjenta a lot samolotem
Oprócz ogólnych kodów, każdy specjalista może wypisać indywidualne zalecenia, które przyspieszają rekonwalescencję. Istnieje całe mnóstwo powodów, dla których chory przebywa na L4, np. zwolnienie od psychiatry będzie mieć inne rekomendacje, niż to od ortopedy. Zwolnienie można uzyskać, np. na portalu internetowym. Może się okazać, że musisz lecieć kilka tysięcy kilometrów, aby skorzystać z jak najlepszej terapii, czy rehabilitacji po złamaniu. To oznacza, że lot samolotem jest jak najbardziej dozwolony, a nawet konieczny. Musi jednak wynikać z informacji zawartych na zaświadczeniu. Nie może być twoim dobrowolnym pomysłem.
L4 a latanie samolotem
Latanie samolotem na zwolnieniu lekarskim nie jest jednoznaczne, tak jak wspomnieliśmy powyżej – bywa tak, że pomaga dojść do zdrowia, a tym samym przyspiesza powrót do pracy. Weźmy jednak pod uwagę podróże, które są typowo rekreacyjne. Przepisy mówią wprost, że nie wolno celowo przyczyniać się do pogorszenia stanu zdrowia, a także opuszczać miejsca zamieszkania w celach innych niż jest to niezbędne. Czy weekendowy wyjazd do Paryża to dobry pomysł? Oczywiście, że nie! Nie możesz traktować L4 na równi z urlopem wypoczynkowym. To wszystko przyczynia się do ogromnych nadużyć, a tym samym niesie duże konsekwencje.
Latanie samolotem na L4 – ważny wyjątek
Zgodnie z zasadami L4 chory powinien przebywać pod adresem wskazanym we wniosku. Są jednak sytuacje, kiedy rodzina mieszka w innym kraju, a konieczna jest jej pomoc na co dzień. W takim przypadku możesz odbyć podróż samolotem bez żadnych konsekwencji. Warunkiem jest podanie nowego adresu i zgłoszenie zaistniałej sytuacji do placówki ZUS lub pracodawcy.
Loty samolotem stały się czymś bardzo powszednim. Pamiętaj jednak, by rekreacyjne wyjazdy pozostawić na czas, kiedy w pełni wyzdrowiejesz.