Wiele uroczystości i imprez wiąże się z tym, że otrzymujemy jakiś prezent od gości. Czasami są to przedmioty materialne, ale nieraz zdarzą się także pieniądze. Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę, że z nic także należy się rozliczać.
Prezenty ślubne a rozliczanie podatku
Co ciekawe, nawet pieniądze, jakie otrzymuje w ramach prezentu ślubnego, są rozliczane jako darowizna. A to oznacza, że podlegają one opodatkowaniu i należy je rozliczyć. Z pewnością zastanawiamy się, czy rzeczywiście jest to konieczne i od jakich czynników zależy to, czy zapłacimy podatek od pieniędzy z wesela. Dowiedz się więcej o organizacji wesela na LovelyWedding.pl.
Czy prezentu ślubne są zwolnione z podatku?
Podczas ślubu i wesela nowożeńcy otrzymują wiele prezentów, a tym pieniądze. Drobne kwoty na szczęście nie wymagają uiszczania podatku do Urzędu Skarbowego. Możemy zatem nie myśleć o tym, ale jedynie do czasu, gdy wartość wszystkich otrzymanych prezentów, jakie dostaniemy w ciągu 5 lat nie przekroczy limitu. W takiej sytuacji należy zgłosić się do Urzędu i zająć się tą sprawą.
W takiej sytuacji konieczne jest wypełnienie formularza SD-3, który składa się w ciągu miesiąca od zaistniałej sytuacji, formularza SD-Z2, na którego złożenie mamy czas aż pół roku.
Jakie limity obowiązują w kwestii pieniędzy ślubnych?
To, jaki podatek będziemy musieli zapłacić zależy przede wszystkim od tego, jaki jest stopień pokrewieństwa między nami, a osobą, która podarowała nam pieniądze ślubne. Chodzi tutaj bowiem o przydzielenie osoby do konkretnej grupy podatkowej.
Po podliczeniu kwot należy sprawdzić, czy przekraczają one limit darowizny, jaka została przypisana do konkretnej grupy podatkowej.
I grupa podatkowa
Tutaj wliczamy: małżonka, wstępnych (rodzice, dziadkowie, pradziadkowie), zstępnych (dzieci, wnuki, prawnuki), rodzeństwo, ojczyma, macochę, pasierba, zięcia, synową, teściów.
Limit wynosi: 9 637 zł
Jeśli kwota przekroczy ustalony limit, należy złożyć dokument SD-3 lub SD-Z2.
II grupa podatkowa
Do tej grupy zaliczają się: zstępni rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępni małżonków pasierbów, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonkowie rodzeństwa małżonków, małżonkowie innych zstępnych.
Limit wynosi: 7 276 zł.
Jeśli kwota przekroczy ustalony limit, należy złożyć dokument SD-3.
III grupa podatkowa
Tutaj znajdują się pozostałe osoby, np. pracodawca, niespokrewnieni (matka chrzestna, znajomi, przyjaciele) itp.
Limit wynosi: 4 092 zł.
Jeśli kwota przekroczy ustalony limit, należy złożyć dokument SD-3.
Pieniądze z wesela a podatek w przypadku grupy 0
W przypadku grupy I podatkowej można jeszcze wyróżnić tzw. grupę 0. Do tej grupy zaliczamy: wstępnych (rodzice, dziadkowie, pradziadkowie), zstępnych (dzieci, wnuki, prawnuki), rodzeństwo, ojczyma, macochę, pasierba.
W przypadku gdy otrzymamy prezent od kogoś, kto należy do tej grupy, nie musimy odprowadzać podatku. I nie ma tutaj znaczenia, jakiej wartości był dany podarunek. Trzeba jednak pamiętać, by spełnić kilka warunków, dzięki którym będzie to możliwe:
- Należy złożyć formularz SD-Z2 w ciągu pół roku
- Należy złożyć dokumenty, które potwierdzają otrzymanie darowizny, do urzędu skarbowego. Może to być np. wyciąg bankowy.
Trzeba jednak pamiętać, że jest to istotne jedynie wtedy, gdy kwota otrzyma od jednej osoby w ciągu 5 lat przekroczyła ustalony limit.
Jeśli zapomnimy złożyć formularz SD-Z2, a kwota przekroczyła limit, to wtedy konieczne będzie odprowadzenie podatku.
Pieniądze z wesela od szefa
Zdarza się, że pracodawca pragnie uhonorować nowożeńców i podarowuje im dosyć wartościowy prezent. Należy jednak wziąć pod uwagę, że zalicza się on do III grupy podatkowej, zatem odprowadzenie podatku jest tutaj konieczne.
Chociaż nie zawsze. Wystarczy bowiem, że pracodawca ofiaruje swój prezent w ramach premii, które jedynie powiększy wypłatę pracownika. Wtedy jest to traktowane jako dochód, więc opodatkowanie przebiega nieco inaczej.
Podsumowanie
Fiskus nie będzie zaglądał do kopert weselnych i nie będzie wiedział, ile oni otrzymali. Jednak w sytuacji, gdy młodzi małżonkowie kupią coś kosztownego, może zainteresować się tą kwestią i sprawdzić, czy nie zostało to zakupione w ramach darowizn z pieniędzy z wesela.