Jak wygląda praca w sanepidzie?

Jak wygląda praca w sanepidzie?

Czy praca w sanepidzie jest dla Ciebie? Przez długi czas kojarzyła się jedynie ze sprawdzaniem pracowników gastronomii, przedsiębiorstw z wodą pitną czy lekami. Po czasach pandemii widzimy, że to bardziej zaawansowane stanowisko.

Na czym polega praca w sanepidzie?

Ogólnie rzecz biorąc, praca w sanepidzie polega na kontrolowaniu sytuacji epidemiologicznej. Pracownicy są odpowiedzialni za diagnozowanie chorób zakaźnych. Pobierają próbki, opisują je, izolują materiał i poddają specjalnej obróbce. Dzięki temu można przeprowadzić badanie pod kątem epidemiologicznym.

Ponadto pracownicy sanepidu są odpowiedzialni za tworzenie dokumentacji związanej z zagrożeniem życia i zdrowia publicznego. Kontrolują czystość wody w kąpieliskach, z których korzystają ludzie. Wszelkie te informacje można potem znaleźć na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Jakie obowiązki ma sanepid – praca w sanepidzie

Głównym zadaniem jest zadbanie o zdrowie i bezpieczeństwo publiczne. Dlatego praca w sanepidzie nie jest tak prosta, jak się pozornie wydaje. Należy sprawdzać, czy w miejscach pracy jest zachowana higiena pracy i środowiska. Dotyczy do szczególnie tych miejsc, w które są związane z żywnością i lekami.

Wśród obowiązków pracownika sanepidu wylicza się także przeprowadzania kontroli zgodności warunków związanymi z higienicznymi i zdrowotnymi przepisami.

Jak wyglądała praca w sanepidzie podczas pandemii?

Sanepid podczas pandemii koronawirusa musiał zająć się większą ilością zadań. Zyskał jednak też dodatkowe uprawnienia, dzięki którym mógł bardziej pomagać społeczeństwu i zapobiegać rozprzestrzenianiu się choroby.

Praca w sanepidzie wiązała się większymi uprawnieniami do przeprowadzania kontroli i testów. Dzięki temu można było prędzej zauważyć obecność wirusa w organizmie człowieka. Pracownicy byli odpowiedzialni za monitowanie sytuacji w wielu placówkach, w tym w szkołach czy zakładach pracy.

Istotne także było zajęcie się rozporządzeniami dotyczącymi kwarantanny. Należało robić wywiad, zadbać o bezpieczeństwo ludzi. Pracownicy prowadzili także konieczną dokumentację związaną z ewidencją zakażeń.

Dla wielu osób praca w sanepidzie była praca w laboratoriach. Jednak dodatkowo działała infolinia, dzięki której wszyscy mogli zdobyć rzetelne informacje z pierwszej ręki na temat pandemii i koronawirusa. Do tego konieczne było sporządzania raportów dotyczących stanu epidemii.

Przejdź do:   Jak wybrać właściwe obuwie BHP?

Jakie są zarobki – praca w sanepidzie

Wynagrodzenie w tej pracy wynosi przeważnie około 4000 zł miesięcznie brutto. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że wiele osób w tej branży nie zarabia o wiele więcej niż wynosi średnia krajowa.  Wiele też zależy od tego, jaki jest obszar działania danej placówki.

Jeśli jednostka działa na obszarze całego województwa jej pracownicy mogą otrzymywać o wiele większe wynagrodzenie niż pracownicy w powiatowych stacjach. Jednak nie ma to największego wpływu na wysokość zarobku.

Kolejną kwestią jest doświadczenie i kwalifikacje. Im większe, tym wyższe stanowisko się zajmuje, a co za tym idzie, zarabia się o wiele więcej. Przede wszystkim na wysokie zarobki mogą liczyć osoby mające status pracownika medycznego. Inspektor sanitarny może otrzymać 3460-6070 zł brutto.

W przypadku inspektora wojewódzki posiada większe uprawnienia, ponosi większą odpowiedzialność i może zarabiać ok. 7000 zł. Jednak trzeba przyznać, że jest to przede wszystkim praca dla osób, które pragną pomagać społeczeństwu.

Praca w sanepidzie w laboratorium

Jeśli myślisz o tym, by rozpocząć prace w sanepidzie, warto zacząć od ukończenia studiów biologicznych, chemicznych lub na kierunku technologii żywności i żywienia człowieka. Najbardziej przyda się tytuł diagnostyki laboratoryjnego. Poza tym dalszy rozwój, zdobywanie wiedzy może przyczynić się do zwiększenia zarobków.

Praca w sanepidzie nie zawsze jest odpowiednio doceniana, ale jest bardzo konieczna. Szczególnie podczas pandemii zawód ten zyskał na znaczeniu. W tej pracy nie ma raczej czasu na nudę. Wciąż jest wiele wyzwań i możliwości pomocy społeczeństwu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *