Ryczałt dla dentystów od zawsze był nieco bardziej skomplikowaną kwestią. Temat ten, ze względu na dość zawiłe przepisy prawa wzbudzał wiele kontrowersji. Niemniej jednak ryczałt dentysta 2022- co warto o nim wiedzieć?
Nowe przepisy podatkowe a ryczałt dla dentysty
Nie da się ukryć, że polski system podatkowy ostatnio przechodził przez wiele zmian. Nie rzadko bowiem nie były one korzystne dla większego grona podatników. Wszystko obecnie bardzo żywo dyskutują odnośnie Polskiego Ładu. Okazuje się, że to właśnie on jest jedną z większych sensacji jakie zostały nam zaproponowane przez rząd w nowym roku. Okazuje się również, że przepis Nowego Polskiego Ładu wprowadzają wiele zmian dla przedsiębiorców, którzy związani są z branżą medyczną, a w szczególności dla dentystów (lista dostępna na https://dentinfo.pl/). Do tej pory stomatolodzy mogli cieszyć się kartą podatkową, jednak zgodnie z nowymi przepisami będzie następowało jej powolne wygaszenie. Jaka jest zatem nowa propozycja dla dentystów? Otóż rząd zaoferował im 14 procent stawki ryczałtu od przychodów. W praktyce została więc całkowicie zlikwidowana możliwość odliczenia od podatku tej części, która była odprowadzana w ramach obowiązkowych składek zdrowotnych. Z pewnością jest to jedna z ważniejszych, aczkolwiek nie jedyny zmian jakie czekają dentystów w tym roku.
Zasady ryczałtu dla lekarzy w 2022 roku
Wspomniane już zostało, że zmiany w polskim prawie podatkowym nie ominęły również dentystów. Szczególnie odczują to Ci stomatolodzy, którzy wcześnie już wybrali opodatkowanie w formie ryczałtu dla swoje działalności gospodarczej. Niemniej jednak można powiedzieć, że właśnie w zakresie ryczałt dentysty 2022 zmiany te będą dla stomatologów po prostu korzystniejsze. Warto jednak w tym momencie podkreślić fakt, że nie każdy lekarz dosłownie będzie mógł skorzystać z udogodnienia w formie ryczałtu ewidencjonowanego. Kogo więc zatem ta możliwość ominie? Otóż z prawa ryczałtu ewidencjonowanego zostali wyłączeni lekarze, którzy uzyskują określone przychody w ramach usług, które świadczone są na rzecz byłego bądź nawet i obecnego pracodawcy. To jeszcze jednak nie wszystko. Co więcej czynności wykonywane obecnie przez dentystów, którzy nie mogą skorzystać z ryczałtu ewidencjonowanego muszą odpowiadać dokładnie tym samym czynnościom, które dany podatnik- czyli dentysta, wykonywał w roku, który poprzedza obecny rok podatkowy. Dodatkowo Polski Ład zakłada również taką możliwość, że podatnik-dentysta wykonywał lub w dalszym ciągu wykonuje w roku podatkowym konkretne ramy stosunku pracy, a być może nawet ramy odnoszące się do spółdzielczego stosunku pracy. Jak więc sytuacja ryczałtu dla dentysty w 2022 roku przedstawia się z praktycznego punktu widzenia? Otóż dentysta, który dalej będzie pracował lub współpracował z były pracodawcą, w dalszym ciągu będzie mógł skorzystać z niezwykle korzystnej formy opodatkowania jakim jest ryczałt od przychodów, jednak będzie on miał taką możliwość dopiero w momencie, kiedy upłynie co najmniej okres dwóch lat od momentu, kiedy taka współpraca się zakończyła. Warto pamiętać, że to ograniczenie nie będzie odnosiło się do podejmowania współpracy w przypadku podjęcia jej z zupełnie innym podmiotem. Co więcej takie ograniczenie nie będzie obowiązywać również w momencie, kiedy dentysta będzie świadczył usługi innemu podmiotowi, który nie jest jego byłym pracodawcą. Dodatkowo warto wspomnieć również o tym, że z ryczałtu nie skorzystają dentyści którzy:
- osiągnęli przychody z działalności gospodarczej w poprzednim roku w kwocie przekraczającej 2 miliony euro.
- korzystali wcześniej z opodatkowania w formie dogodnej karty podatkowej.
- korzystali z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego- również nie skorzystają z ryczałtu.
- uzyskiwali przychody z tytułu prowadzenia innej działalności jak chociażby aptek, kantorów oraz handlu częściami i akcesoriami do samochodów.
- wytwarzali wyroby opodatkowane przy pomocy podatku akcyzowego, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej która jedna musiała pochodzić z odnawialnych źródeł energii.