Zielone tablice rejestracyjne – jakie samochody mogą je otrzymać?

Zielone tablice rejestracyjne – jakie samochody mogą je otrzymać?

Wiele osób wciąż jest zdziwionych, widząc zielone tablice rejestracyjne na polskich drogach. Samochody elektryczne nie są jeszcze bardzo częstym widokiem na naszych ulicach. Zobacz, jakie auta mogą jeździć na zielonych tablicach rejestracyjnych!

Zielone tablice rejestracyjne zarezerwowane są dla pojazdów z silnikami elektrycznymi lub wodorowymi. Nie jest to jeszcze bardzo częsty widok na polskich drogach, ale z każdym rokiem liczba zielonych tablic się zwiększa. Chcesz wiedzieć więcej o takich specyficznych tablicach rejestracyjnych? Zapoznaj się z naszym artykułem!

Co oznaczają zielone tablice rejestracyjne na samochodzie?

Zielone tablice rejestracyjne pojawiły się na drogach na początku 2020 roku. Mają one czarne litery i cyfry, które znajdują się na ciemnozielonym tle. Wszystkie samochody elektryczne lub na wodór, zarejestrowane wraz z 1 stycznia 2020 roku są oznaczane właśnie poprzez takie tablice rejestracyjne. Auta elektryczne wokół znaku legalizacyjnego mają obwódkę czerwoną, a wodorowe – żółtą. Poza powyższymi cechami zielone tablice nie różnią się niczym od klasycznych wersji.

Warto dodać, że właściciele, którzy zarejestrowali swoje pojazdy przed 1 stycznia 2020, nie muszą wymieniać tablic na zielone. Wymiana ma jednak pewne zalety, chociaż trzeba się liczyć z opłatą. Auta elektryczne mogą jeździć po buspasach, więc właściciele samochodów z zielonymi tablicami na pewno nie zostaną w takiej sytuacji zatrzymani przez policję. W przypadku czarnych tablic zwiększa się ryzyko zatrzymania, gdy policja nie pozna, że samochód jest elektryczny, ale oczywiście nie będzie tutaj mowy o mandacie.

Kupiłeś samochód elektryczny? Nie zapomnij o ubezpieczeniu! Zapoznaj się z ofertą na https://beesafe.pl/ubezpieczenie-samochodu/. Pamiętaj, że za brak ubezpieczenia grożą poważne kary finansowe. 

Dlaczego wprowadzono zielone tablice rejestracyjne?

Wprowadzenie zielonych tablic rejestracyjnych było odpowiedzią na ustawę o elektromobilności i paliwach alternatywnych. W ustawie znajduje się informacja o tym, że samochody napędzane energią elektryczną lub wodorem muszą mieć specjalne tablice rejestracyjne. Wszystko po to, aby łatwiej było odróżnić pojazdy spalinowe od elektrycznych i wodorowych. Wcześniej auta napędzane prądem lub wodorem oznaczało się specjalną naklejką, ale była ona mało widoczna. Przykładem może być wspomniane zatrzymanie przez policję, gdy auto porusza się po buspasie.

Przejdź do:   Jak zrobić infografikę? Oto kilka prostych kroków

Zielone tablice rejestracyjne obecnie otrzymuje każdy właściciel, który rejestruje pojazd w wydziale komunikacji. Standardowa opłata za wydanie tablic rejestracyjnych to 93 złote. Z kosztami wiąże się oczywiście również ubezpieczenie, które należy wykupić w konkretnym terminie. Wiesz, ile czasu na ubezpieczenie samochodu po rejestracji ma kierowca? Ubezpieczenie musisz wykupić najpóźniej w dniu rejestracji!

Kto jeszcze może korzystać z zielonych tablic rejestracyjnych?

Nie tylko samochody elektryczne lub na wodór korzystają z zielonych tablic rejestracyjnych. Profesjonalna rejestracja pojazdów umożliwiła legalne przeprowadzanie jazd testowych samochodom niezarejestrowanym. Przepisy te powstały z myślą o sprzedawcach lub producentach samochodów. Nie muszą oni rejestrować każdego sprzedawanego pojazdu, by ten mógł legalnie wyjechać na jazdę testową na drogę publiczną. Najczęściej z tego przywileju korzystają dealerzy samochodowi. 

Wcześniej każdy samochód, który porusza się po drodze, musiał być zarejestrowany. W innym wypadku na kierowcę nałożony byłby mandat. Rejestrowanie każdego sprzedawanego pojazdu nakładało na firmy handlujące samochody konieczność załatwiania mnóstwa formalności. Teraz mogą oni w jednym dowodzie rejestracyjnym mieć kilka pojazdów, które poruszają się na zielonych tablicach. Takie tablice trudno jest jednak pomylić z tymi dla elektryków. Profesjonalne tablice mają białe tło i zielone litery oraz obwódkę.

Zielone tablice rejestracyjne są zarezerwowane dla samochodów elektrycznych i wodorowych. Tablice z zielonymi literami mają najczęściej samochody, które wyjechały na jazdę testową od dealera. Teraz już wiesz, co oznacza kolor zielony na tablicy rejestracyjnej!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *